Budujemy Marsa na Ziemi
W kopalni w Zalasiu wydobywamy porfir, który swoją barwą przypomina powierzchnię Marsa. To nie przypadek, że nasze kruszywo zostało wybrane do stworzenia toru na tegorocznych prestiżowych zawodach łazików marsjańskich Mars Yard które odbyły się w Krakowie w dniach od 6.09 do 8.09.2024 na terenie Akademii Górniczo Hutniczej.
ERC to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie z zakresu kosmonautyki i robotyki, które od 10 lat odbywa się w Polsce. Łączy w sobie renomowane zawody łazików marsjańskich, w których rywalizują czołowe zespoły akademickie z całego świata, konferencje branżowe oraz strefę pokazów naukowo-technologicznych.
Zawody odbywają się na wyjątkowym torze marsjańskim, zaprojektowanym przez specjalistów z Polskiej Akademii Nauk, którzy bazują na badaniach planetarnych. Ta unikalna instalacja odwzorowuje fragment powierzchni Marsa, pełna jest fascynujących elementów, takich jak aktywne wulkany, kratery uderzeniowe, kanały lawowe i ślady dawnej obecności wody. Mars Yard cieszy się zainteresowaniem naukowców z całego świata, dzięki precyzyjnemu oddaniu geologicznych procesów, które zachodzą na powierzchni Czerwonej Planety.
Nasz kamień nie tylko świetnie oddaje kolorystykę marsjańskiego krajobrazu, ale również stanowi doskonałe podłoże do testów terenowych dla łazików, które w przyszłości mogą eksplorować inne planety. Do wykonania tegorocznego toru zużyto ponad 500 ton kamienia, aby stworzyć mierzącą blisko 900 metrów kwadratowych konstrukcję.



Finał ERC 2024 zgromadził studentów czołowych uczelni technicznych z 11 krajów, w tym m.in. z Danii, Szwajcarii, Serbii oraz Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło też polskiej reprezentacji – aż pięć zespołów inżynierskich z Polski stanęło do rywalizacji. Po trzech dniach intensywnych zmagań na specjalnie przygotowanych torach, zwycięzcą został zespół FHNW Rover Team ze Szwajcarii, drugie miejsce zajęła drużyna gospodarzy – AGH Space Systems z Polski, a trzecie przypadło ITU Rover Team z Turcji.
Jesteśmy dumni, że nasz kamień może wspierać rozwój technologii kosmicznych i edukację przyszłych inżynierów.